RSS
    üye-ol A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Talha İsminin Anlamı

08 Mayıs 2013 ~ admin tarafından eklendi.

(1. Zamk ağacı. 2. Talha b. Ubeydullah. İslam dinini kabul eden ilk 10 kişiden biri, cennetle müjdelenmiştir…)

(Cinsiyet = Erkek)      (Köken = Arapça)

 

 

Talhâ bin Ubeydullah, (Arapça: طلحة بن عبيدالله‎), (d. 598, Mekke - ö. 656) cennetle müjdelenen on sahabiden biri.

İslam’ı ilk kabul edenlerdendir. Rivayet edildiğine göre, ticaret için gittiği Şam’ın Busra kasabasında karşılaştığı bir rahipten, Mekke’den bir peygamberçıkacağını işitmiştir. Rahibin tarifinden, peygamberin Muhammed olduğunu anlar. Derhal Mekke’ye dönen Talhâ, Muhammed’in peygamberlik iddiasında bulunduğunu işitince Ebu Bekir vasıtasıyla Muhammed’e biad ederek müslüman olur.

Talhâ bin Ubeydullah Müslüman olduktan sonra Mekkeli müşrikler tarafından işkencelere tabi tutulur. Hatta bir keresinde Nevfel bin Huveylid bin Adeviyyeadamlarıyla birlikte Ebu Bekir ve Talhâ’yı yakalayarak birbirine bağlayıp işkence yapar. Bu hadiseden dolayı onlara karînân (bitişikler) denirdi.

Talhâ bin Ubeydullah, 622 yılında hicrete katılarak Mekke’den Medine’ye geldi. Uhud Savaşı’na katıldı. Savaşın ilerleyen aşamalarında, iki ateş arasında kalanİslam Ordusu dağılınca, Muhammed’i savunmak için kalan çok az kişilerden biriydi. Bu savaşta Seksenin üzerinde yara aldığı ve bunlardan birinin kolunu sakat bıraktığı rivayet edilir.

Talhâ, cennetle müjdelenen on sahabeden biridir. Muhammed onun için şöyle demiştir:

Yeryüzünde yürüyen bir şehide bakmak isteyen Talha’ya baksın(Buharî, 2/107; 4/211-212)

Ebu Bekr cennetliktir, Ömer cennetliktir, Osman cennetliktir, Ali cennetliktir, Talha cennetliktir, Zubeyr cennetliktir, Sa’d Ibnu Malik cennetliktir, Abdurrahman Ibnu Avf cennetliktir, Ebu Ubeyde Ibnu’l-Cerrah cennetliktir. (Ebu Davud, Sunnet 9)

Ömer bin Hattab, halife olabilecekler arasında Talhâ’yı da saymış ancak o, Osman bin Affan lehine feragat etmiştir. Osman’ın halifeliği sırasında ona muhalif olanlara karşı mücadele etmiştir.

İslam’da, ilk bölünme olarak sayılan Cemel Savaşı’nda Ali’ye karşı Ayşe’nin yanında savaşmıştır. Bu savaşta Mervan bin Hakem tarafından öldürülmüştür. Cenaze namazının bizzat Ali tarafından kıldırıldığı rivayet edilir.

285 views

bebek-saclari-nasil-kurutulur
isim-uyumu-falı
Yorumlarınız Sistem Tarafından Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır...

Etiketler:

"Talha İsminin Anlamı" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam
    para-kazan-gif
    ana-sayfa-logo hakkında-logo privacy çerezler-logo reklam-politikası-logo üye-ol-logo